Η γυναικεία ομάδα της Κίνας κατακτά τον CFA International title

H Κίνα νίκησε την Ουκρανία 5-0 για να σηκώσει το τρόπαιο του τουρνουά ποδοσφαίρου CFA International Women's football tournament.

Η Κινεζική ομάδα, που ονομάστηκε και ως "Steel Roses", σημείωσε εννέα γκολ σε τρία παιχνίδια και κράτησε ανέπαφη την εστία της στο τουρνουά που επίσης συμμετέχουν η Ταϊλάνδη και το Μιανμάρ.

Η Wang Shuang άνοιξε το σκορ για την Κίνα με ένα ελεύθερο λάκτισμα στο 22ο λεπτό. Η Ρεν Γκουιξίν διπλασίασε το προβάδισμα σκοράροντας από τη δεξιά πλευρά της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του τέρματος πέντε λεπτά αργότερα.

Η Tang Jiali έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με 3-0, λίγο πριν το μισάωρο του αγώνα, και η Wang Shuang έβαλε το δεύτερο προσωπικό της γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 43ο λεπτό διαμορφώνοντας το 4-0.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα της Κίνας εξακολούθησε να κυριαρχεί και η Γιαν Jinjin σφράγισε τη νίκη στο 83ο λεπτό κάνοντας το 5-0.